Skip to content

Zaangażowanie na facebook’u – jak to jest naprawdę?


Jest to prawdziwa zagadka, która męczy prowadzących fanpage. Czy post, który zyska najwięcej lajków, komentarzy, większy zasięg – jest po prostu lepszy? Zdecydowana większość pytanych osób odpowiada, że – tak.

Otóż okazuje się, że nie koniecznie. Nasze spostrzeżenia potwierdziły dodatkowo podobne obserwacje wśród innych zainteresowanych tym tematem. W związku z tym przeprowadziliśmy podobny test na fanpage z 20 tys. fanów, aby utwierdzić się w przekonaniu jak to w końcu jest:

 

Post pierwszy:


Zasięg: 274
Lubię to: 5
Komentarze: 1
Udostępnienia: 0

Post drugi:


Zasięg: 398
Lubię to: 36
Komentarze: 6
Udostępnienia: 5

 

Jak widać, post pierwszy wydaje się mało interesujący. Post drugi o dość ciekawej treści obrazkowej zachęca do polubienia, skomentowania oraz udostępnienia, ponieważ zapewne większość ludzi identyfikuje się z treścią. Intuicja podpowiada, że post drugi jest lepszy i tutaj cała niespodzianka! Mimo zdecydowanie większego interactivity index dla obrazka, w post z linkiem klikło prawie 2x więcej osób względem obrazka.

Konkluzja jest taka, że kwestią jest tego co admin fanpage chce osiągnąć. W niektórych przypadkach post pierwszy zdecydowanie jest lepszy, jeśli zależy Ci na przekierowaniu do strony w celu konwersji. Forma postu drugiego pozwoli Ci lepiej budować wokół Twojego fanpage społeczność, ale docelowo nie zwiększy to konwersji i w związku z tym np. sprzedaży na stronie.

Dodatkowo należy mieć na względzie, że algorytm Edge Rank cały czas się zmienia. Inaczej przelicza kiedy i komu wyświetlić dany post w zależności od jego rodzaju, zawartości, czasu itd.

Published inFacebookSocial Media Marketing